Czy kobieta może zostać kulturystką?

Czy kobieta może zostać kulturystką?

17 marca, 2022 0 przez wpdk

Rozwój współczesnej cywilizacji – nauki, kultury, niemal wszystkich dziedzin ludzkiego życia – wywołał bardzo wiele pozytywnych skutków i spowodował, iż zniknęły z ludzkiej świadomości pewne, krzywdzące dla niektórych stereotypy – np. ten o kobietach w świecie kulturystyki. Określenie tej dyscypliny sportu mianem zasięgu „świata”, w żaden sposób nie jest przypadkowe, albowiem rzeczywiście jest ona tak rozległa i tak różnorodna, że zasługuje na tego typu porównania. Wracając do stereotypów, jeszcze do niedawna ogólnie przyjęto, iż kulturystyka jest sportem typowym dla mężczyzn. Okazało się jednak – że kulturystyka jest kobietą! Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej decyduje się na uprawianie tej dyscypliny sportu i osiąga spektakularne sukcesy na światową skalę.

Jak dba o formę kulturystka?

Ustaliliśmy już, że kulturystyka nie jest przedmiotem zainteresowania tylko i wyłącznie mężczyzn – lecz obu płci. Nie należy ukrywać także, iż jest to wybór bardzo skomplikowanego, pełnego wyrzeczeń i wysiłku stylu życia, a poprzez różnego typu uwarunkowania fizjologiczne, tudzież biologiczne, kobiety muszą dołożyć większych starań by osiągnąć cel. Ten sport, możemy porównać do swoistego kultu cielesności i wszystkiego co jest z nią związane, sylwetka – jej uwidocznione mięśnie (także te najmniejsze ich struktury) muszą prezentować się idealnie, perfekcyjnie, nieskazitelnie. Nie ma tam miejsca na jakikolwiek odsetek tkanki tłuszczowej w organizmie, w przypadku kulturystyki musi zostać ona całkowicie zredukowana, inaczej nie ma szans na stanowienie konkurencji dla innych zawodniczek. Dbanie o formę, zarówno w sezonie, jak i poza nim, stanowi kluczowy, fundamentalny element dyscypliny, to ona bowiem jest jej treścią i istotą.

Nie jest to łatwe zadanie – wręcz przeciwnie! Wykonując typowo siłowy i wytrzymałościowy trening, który wymaga siły, koncentracji, skupienia, systematyczności oraz wiedzy technicznej – nie zawsze udaje się zachować silną wolę w postanowieniach, trzeba zatem z tym walczyć, wzmacniając przy tym swój charakter oraz kształtując pozytywne cechy zwycięzcy.

Przede wszystkim, kulturystyka jest sportem indywidualnym, w którym każda zawodniczka buduje samodzielnie swoją ścieżkę kariery, w żaden sposób nie odbiera jej to jednak kobiecości – wręcz przeciwnie! Piękne, umięśnione i seksowne ciało sprawia, że kobiety kulturystyki cieszą się niebywale wysokim zainteresowaniem i powodzeniem wśród mężczyzn.

Wiadomo, że oprócz codziennego treningu i samodyscypliny, kolejnymi podstawowymi i równie istotnymi elementem są: zdrowa, odpowiednio dobrana dieta, a także suplementacja. Szczególnie jeśli chodzi o sposób żywienia, musi być on konkretnie ukierunkowany na wspieranie i tworzenie pełnowartościowej tkanki oraz masy mięśniowej (nacisk na duże ilości białka), a co za tym idzie – tzw. pompy. Co więcej, równie istotna i niemożliwa do pominięcia jest kompletna suplementacja, także oparta o preparaty białkowe, ale również: witaminowe oraz węglowodanowe.

Jak widać poszczególne elementy, fazy i etapy – połączone w jedną, spójną całość – decydują o rezultatach i końcowym sukcesie, w przypadku kulturystek jest on tym bardziej wymagający, że istnieje niezwykle duża konkurencyjność oraz rywalizacja, a także wymogi i regulamin są bardzo rygorystycznie traktowane zarówno przez organizatorów sędziów, jak i same uczestniczki, czy obserwatorów. Może być to spowodowane faktem, iż takie przedsięwzięcia organizowane oraz realizowane są na skalę międzynarodową, światową i nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek uchybienia, czy błędy, ponieważ istotą tego sportu jest ludzkie ciało, tak więc bezpieczeństwo oraz komfort muszą być bezwzględnie zagwarantowane.

Z całą pewnością mit o tym, że kobieta nie może zostać kulturystką, dorównać mężczyźnie i osiągać spektakularnych rezultatów – został trwale usunięty ze świadomości ludzi, którzy zrozumieli, iż istota sportu nie posiada kryterium płci jest bowiem czymś znacznie wyższym, wznioślejszym i posiada inne cele, priorytety – to coś w rodzaju – filozofii życia.