Jakie akcesoria sportowe na siłownię kupić? Niezbędne wyposażenie kulturysty

Jakie akcesoria sportowe na siłownię kupić? Niezbędne wyposażenie kulturysty

17 marca, 2022 0 przez wpdk

Niezbędnym elementem do treningu w siłowni to z pewnością torba oraz odpowiedni strój. Jest to absolutne minimum, by móc korzystać komfortowo z siłowni. Sam dobór odzieży sportowej to oddzielne zagadnienie, niezależne od akcesoriów, które nas interesują. Do odzieży treningowej można zaliczyć koszulki, rashguardy, buty, legginsy czy spodenki. Jednakże niektóre elementy ubioru mogą być akcesoriami sportowymi: opaska na rękę, opaska na frotte, ochraniacze na ręce czy też opaski elastyczne. 

Torba sportowa/ Plecak sportowy 

Wypad na siłownię wiąże się z koniecznością wzięcia ze sobą stroju sportowego, shakera, butów na zmianę, ręcznika oraz akcesoriów, takich jak gumy oporowe. Niektóre kobiety decydują się na zabranie kosmetyków, by po treningu poprawić swój makijaż. Najwygodniejszym sposobem transportowania tylu przedmiotów jest torba sportowa. 

Jak dobrać rozmiar torby sportowej? Ważne jest to, aby pomieściła ona cały ekwipunek, a jednocześnie nie była przesadnie duża, gdyż wtedy stanie się nieporęczna. Ważną kwestią jest obecność uchwytów i paska. Wygodna torba sportowa powinna mieć szeroki pas na ramię (najlepiej z gumowym elementem, by chronić ramiona przed otarciem) oraz dwa uchwyty ręczne. Dobrze jest, aby torba sportowa była wodoodporna, by można było ją nosić bez względu na pogodę. 

Plecaki sportowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych toreb sportowych, gdyż są dużo bardziej kompaktowe i poręczne, dzięki czemu gwarantują wysoki komfort noszenia. Dodatkowo są one noszone na plecach zamiast na ramieniu, dlatego nie będą obciążać jednej strony kręgosłupa.

Ręczniki na siłownię 

Dla każdego sportowca, w szczególności ćwiczącego w miejscach ogólnodostępnych, ogromne znaczenie powinien mieć komfort oraz wysoki poziom higieny. Na siłowni stosunkowo często można spotkać brudne maszyny lub urządzenia, gdyż nie każdy użytkownik po skończeniu swojej serii właściwie dezynfekuje ich powierzchnię. Aby uchronić się przed zarazkami i zachować jak największą sterylność, najlepiej jest użyć ręczników na siłownię. Wystarczy położyć ręcznik na siłownię na maszynie, na której rozpoczynamy trening, by mieć go tuż pod ręką po skończeniu danego ćwiczenia. 

Shaker na siłownię

Shakery sportowe to funkcjonalne pojemniki, które ułatwiają przygotowywanie odżywek białkowych, węglowodanowych oraz gainerów. Nadają się nie tylko do szybkiego i łatwego rozpuszczenia i zmieszania proszku z płynem, ale także do przechowywania gotowego napoju. Shaker na siłowni można wykorzystać jako naczynie do dowolnego napoju lub do zwykłej wody. Dobrej jakości shakery są wytworzone z wytrzymałego materiału i zaprojektowane, tak aby nie przeciekały przy przenoszeniu w torbie sportowej. Są dużo wygodniejsze i bardzo ekologiczne. Możesz przyczynić się do ochrony środowiska i kupić shaker, zamiast zużywać i wyrzucać kilkadziesiąt butelek wody miesięcznie. Jednocześnie możesz na tym oszczędzić – wlewasz przefiltrowaną wodę, za którą nie musisz płacić. 

Gumy oporowe – mini bad, taśmy treningowe, ekspandery 

Funkcjonalnym akcesorium sportowym są gumy oporowe. W siłowni zazwyczaj są dostępne gumy treningowe, ale często są one nadszarpane, zużyte i zniszczone. W sklepach można tanio kupić jakościowe gumy oporowe: mini bad, taśmy treningowe, czy ekspandery. Dzięki tym akcesorium masz zawsze pod ręką profesjonalny sprzęt potrzebny do wykonania Twojego treningu. Gumy oporowe nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie pozwalają wykonywać wiele ćwiczeń w domu, bez konieczności wizyty na siłowni. 

Inne przydatne akcesoria 

  • Opaski frotka na rękę – to szybki sposób na otarcie potu z czoła. 
  • Opaski silikonowe na rękęprzydatne przy zawieszeniu kluczyka do szafki z szatni.
  • Zawieszki zapachowe – są przeznaczone na torbę sportową lub plecak. Kompozycja zapachowa skutecznie usuwa nieprzyjemny zapach potu po wizycie w siłowni.