Kulturystyka – jak zacząć?

Kulturystyka – jak zacząć?

17 marca, 2022 0 przez wpdk

Jak mówi powszechnie stosowane przysłowie: „Każdy z nas kiedyś zaczynał”! Przecież nikt z nas nie osiągnął wymarzonego celu bez wysiłku, bez dążenia do czegoś, czego pożądał, co chciał zrealizować. Podobnie jest ze wszystkim, także z niezwykle tajemniczą dziedziną sportu, jaką jest kulturystyka. Aby rozpocząć przygodę z tą dyscypliną, należy poznać podstawowe zasady oraz reguły jakie ona określa. Bez tego nie jesteśmy w stanie dotrzeć do celu. Przede wszystkim, podstawowym wyznacznikiem startu jest kwestia zdrowia – ono odgrywa kluczową rolę, z racji tego, że kulturystyka wymaga posiadania zdolności wytrzymałościowych, siłowych oraz szybkościowych (wydolność). Każdy z nas przecież, odczuwał kiedykolwiek w życiu jakieś dolegliwości zdrowotne (układ trawienny, narządy ruchu itd.), pomimo tego, że one minęły i nie stanowią już przyczyny dyskomfortu, należy wykonać badania lekarskie w celu sprawdzenia stanu naszego organizmu. Dopiero w momencie kiedy lekarz stwierdzi całkowity brak przeciwskazań do uprawiania tej dyscypliny sportu, możemy przejść do następnego etapu.

Najważniejsze zasady początkującego kulturysty

Dieta, trening oraz suplementacja – to trzy filary kulturystyki, bez których w zasadzie nie mogłaby ona funkcjonować. Rozpoczynając od sposobu żywienia – to on oddziałuje w największym stopniu na przemiany oraz procesy zachodzące w organizmie, wpływa na jego kondycję, witalność oraz równowagę psychiczną. Dieta zatem powinna być przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb, a także okresu w jakim znajduje się sportowiec (redukcja lub rzeźba). W przeciwnym razie nie osiągnie on celów oraz efektów, do których dąży i przy okazji zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia urazów, kontuzji, upośledzeń mięśni lub stawów. Wbrew temu, że wysiłek fizyczny jest znacznie nasilony oraz niezwykle intensywny, co mogłoby stwarzać pozory luzu, w którym można pozwolić sobie na więcej – nie ma tu miejsca na nieprzemyślane wybory, wręcz przeciwnie! Dieta kulturysty jest ściśle określona, zarówno w odniesieniu do liczby kalorii, proporcji, jak i rodzaju spożywanego pożywienia. Należy podkreślić, iż niewłaściwe postępowanie w przypadku diety, może doprowadzić do załamania psychiki, stanów depresyjnych, lękowych, a nawet choroby – w przypadku której nie pomoże nawet dobra kondycja fizyczna.

Kolejnym elementem jest trening, który ma charakter wydolnościowy, wytrzymałościowy oraz siłowy. Niewątpliwie, to niezwykle ciężki i wymagający bardzo dużych nakładów energii rodzaj wysiłku, który oczekuje pełnej koncentracji, samodyscypliny, dokładności oraz systematyczności. Trening w przypadku kulturysty nie tylko pozwala mu na osiąganie spektakularnych rezultatów, ale również, a może przede wszystkim, kształtuje charakter, wolę walki oraz cechy, które pozwalają mu na pewność siebie, asertywność i otwartość. Rozpoczynając przygodę z wysiłkiem fizycznym, nie jesteśmy pewni, czy rzeczywiście się to uda, wraz z biegiem czasu i wraz ze zwiększaniem się poziomu zaawansowania – wzmacnia się ta niezwykle dowartościowująca prawda o spełnianiu marzeń, w momencie kiedy się o coś wytrwale walczy. Wiadomo, że nie zawsze jest lekko i zdarzają się chwile załamania, kryzysu, zwątpienia – nie można się wtedy poddawać!

Suplementacja z kolei, w przypadku kulturystyki jest równie ważnym elementem, ponieważ pozwala na uzupełnianie powstałych w wyniku aktywności fizycznej niedoborów, a także wspiera i koordynuje procesy zachodzące w organizmie, np. powstawanie oraz rozwój tkanki mięśniowej, masy mięśniowej (tzw. pompy). Dzięki odpowiedniej suplementacji możemy także cieszyć się dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem, które wynika z zachowanej równowagi wewnętrznej oraz zewnętrznej organizmu i jego pełnowartościowego odżywienia. Fakt suplementacji (w przypadku kulturystyki jest to rzecz jasna suplementacja głównie białkowa) sprawia, iż sportowcy łatwiej odnajdują się w dość trudnej i wymagającej codzienności oraz znacznie szybciej się regenerują.