Kulturystyka – sport wielu zalet!

Kulturystyka – sport wielu zalet!

17 marca, 2022 0 przez wpdk

Czym jest kulturystyka? Co wpłynęło na wzrost jej popularności na świecie? Te pytania stawiamy sobie coraz częściej w kontekście analizy najbardziej tajemniczej i odmiennej od pozostałych dziedziny sportu, która podbiła świat i serca zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku, czy podziałów. Kult cielesności, ukazywanie piękna rzeźby ludzkiego ciała w najbardziej perfekcyjnej i nieskazitelnej formie – tak o niej mówią. I mają rację! To jest właśnie najlepiej sprecyzowana i zdefiniowana istota kulturystyki. Nie mniej jednak należy podkreślić, że wszystko co jest z nią związane, okupione jest ciężką pracą, która opiera się na trzech filarach: wytrzymałościowym, wydolnościowym i siłowym treningu, diecie białkowej oraz suplementacji. Niezwykłe efekty, spektakularne rezultaty, które obserwujemy – bardzo często wydają nam się banalne do osiągnięcia – nic bardziej mylnego!

Kulturystyka jako zaleta

Mówiąc o zaletach kulturystyki, na myśl nasuwa się to co widoczne jest gołym okiem, a mianowicie – piękna sylwetka,. Rzeczywiście dzięki tej dyscyplinie nie trzeba martwić się o jakikolwiek odsetek zbędnej tkanki tłuszczowej, wręcz przeciwnie! Poza tym, kto z nas nie marzy o idealnie wyrzeźbionym i smukłym ciele? No właśnie, to marzenie może się ziścić, pod warunkiem, że najpierw na nie zapracujemy, co zdecydowanie nie jest takie łatwe – bynajmniej. Co więcej dzięki wytrzymałościowej oraz siłowej formie wysiłku fizycznego możemy budować niezwykłą formę fizyczną, to niesamowite! Tego rodzaju trening z pewnością zapewni doskonałą kondycję, która umożliwi nam po prostu lepsze, łatwiejsze funkcjonowanie, komfort, a co najważniejsze zdrowe i w pełni efektywnie działające organy wewnętrzne, dzięki czemu będziemy żyć naprawdę długo. Bardzo często nie doceniamy tych zalet i tych efektów, których gołym okiem po prostu nie widać, do takich należy np. kształtowanie się charakteru.

Kulturystyka to sport niezwykle wymagający, indywidualistyczny i trudny, to pewien wybór, który pociąga za sobą szereg pozytywnych konsekwencji, ale też skomplikowanych dróg, które trzeba pokonać, aby osiągnąć sukces. Niezwykle ważna jest tu samodyscyplina, samokontrola. Wiadomo, że dana osoba posiada doradców, być może trenera (co jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku kiedy wiedza techniczna oraz doświadczenie zawodnika są niewystarczające), jednak w każdym pojedynczym aspekcie swojego codziennego życia musi kontrolować się sama. Dlatego tak istotne są: samodzielność, silna wola, systematyczność, odwaga oraz zawziętość, która czasami określana jest mianem silnego charakteru – one oczywiście kształtują się z czasem, mało kto bowiem posiada te cechy już na samym początku swojej drogi.

Kulturystyka tylko dla mężczyzn?

Jeszcze do niedawna w świadomości ludzi widniał stereotyp mówiący o tym, jakoby kobiety nie były w stanie uprawiać kulturystyki, a sama dyscyplina była przeznaczona tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Oczywiście uległ on całkowitej degradacji i dziś doskonale wiemy, że kwestia uprawiania kulturystyki nie zależy od płci, pozycji społecznej czy wieku. Nie ulega wątpliwości, iż kobieta poprzez swoje uwarunkowania biologiczne oraz predyspozycje psychofizyczne, będzie potrzebowała więcej czasu niż mężczyzna na osiągnięcie tego samego pułapu osiągnięć. Podobnie w przypadku kategorii sportowych, nie można stawiać obu płci na równi, ponieważ różnią się od siebie. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą z powodzeniem realizować się w dziedzinie sportu, jakim jest kulturystyka – odnosząc spektakularne efekty i sukcesy na miarę całego świata.