Trening początkującego kulturysty

Trening początkującego kulturysty

17 marca, 2022 0 przez wpdk

Współcześnie tematy różnego rodzaju aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia, diety oraz jej nieodłącznego elementu – czyli suplementacji, stały się niezwykle modne i pożądane. Każdy z nas niezależnie od płci i wieku marzy o pięknej, idealnie wyrzeźbionej, odpowiednio odżywionej i smukłej sylwetce. W rzeczywistości, w której kult cielesności nabrał zupełnie innego, bardziej pozytywnego znaczenia, swoją pozycję i miejsce w świecie sportu zaznaczyła bardzo wyraźnie kulturystyka. Do pewnego momentu ta dyscyplina sportu nie była znana i tak zgłębiana. Rzeczywiście kojarzyła nam się ze stereotypami o wręcz upośledzonym ciele, które jest niezdolne do prawidłowego egzystowania.

Dziś wiemy – że kulturystyka to magiczna dyscyplina, w której na piedestale piękna i doskonałości postawione jest ciało, które obrazuje perfekcję, na którym widoczny jest każdy mięsień i każda kropla potu wylana na treningu. Coraz więcej młodych ludzi pragnie rozpocząć swoją przygodę z kulturystyką, to cieszy, lecz należy pamiętać przy tym o pewnych kluczowych i fundamentalnych zasadach treningu bez których ich cel nie zostanie osiągnięty.

Specyfika treningu

Co warto wiedzieć o specyfice treningu początkującego kulturysty? Przede wszystkim to, że za osobę początkującą uważa się każdego, kogo staż treningowy wynosi poniżej 12 miesięcy, a dynamikę i rodzaj wysiłku fizycznego osoby rozpoczynającej przygodę z kulturystyką dzielimy na cztery etapy.

Etap pierwszy trwa przez pierwsze dwa miesiące i polega na przyzwyczajeniu, wdrożeniu organizmu w wysiłek fizyczny, tak by uniknąć szoku oraz zbędnych dolegliwości, czy urazów. 

Faza druga rozpoczyna się w miesiącu trzecim i kończy pod koniec piątego, z kolei etap trzeci trwa od szóstego do ósmego miesiąca.

Ostatnia faza natomiast odpowiednio od dziewiątego do końca dwunastego miesiąca ćwiczeń.

Podział ten w sposób dość wyraźny obrazuje, jak wiele wysiłku, czasu oraz cierpliwości wymaga samo przygotowanie się do rozpoczęcia właściwych treningów. Jest to ciężka praca, która wymaga samodyscypliny oraz pełnego zaangażowania, nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek odstępstwa od reguły.

Trening opiera się na zmianie częstotliwości oraz stopniowego nasilania bodźców, jest to wysiłek wydolnościowy, wytrzymałościowy oraz siłowy, zatem angażuje wszystkie partie mięśniowe, bez wyjątków. Należy bardzo wyraźnie podkreślić zasadność zdobycia odpowiedniej wiedzy technicznej i nie tylko, przed przystąpieniem do treningów, ponieważ kulturystyka jest dziedziną bardzo wymagającą, pozbawioną skrupułów, odstępstw oraz pobłażliwości – tu nie ma przypadków. W momencie kiedy organizm jest niewłaściwie zarządzany, poprzez złą dietę, nieodpowiednie proporcje, brak suplementacji lub źle wykonywany trening – może ucierpieć na tym psychika oraz ogólna kondycja, zagrożeniem są różnego rodzaju stany depresyjne, lękowe czy też kontuzje, urazy, upośledzenia kończyn lub/i stawów.

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Ćwiczenia można wykonywać przy pomocy maszyn, bądź z wolnymi ciężarami (sztanga, obciążniki etc.), mogą to być różnego rodzaju przysiady ze sztangą, martwy ciąg, podciąganie sztangi do brzucha w opadzie tułowia, wyciskanie sztangi na ławce poziomej w pozycji leżącej, podciąganie na drążku czy też przyciąganie sztangi na ławce w pozycji siedzącej. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że każdy trening, każda aktywność, dieta oraz suplementacja – są dobierane indywidualnie, zgodnie z potrzebami poszczególnych osób. Nie można generalizować wszystkich rodzajów ćwiczeń oraz ich częstotliwości, albowiem zarówno stopień nasilenia poszczególnych partii, jak i ich częstotliwość, na którą składa się np. liczba powtórzeń oraz liczba serii, są indywidualnymi, jednostkowymi i niezwykle dostosowanymi do sportowca kwestiami.

Oczywiście, przekłada się to w późniejszym czasie na efekty, to jasne, jednak należy zauważyć, że na osiągane rezultaty mają wpływ także takie czynniki, jak uwarunkowania biologiczne, czy przyrodzone predyspozycje psychofizyczne, na które nie mamy bezpośredniego wpływu.